Синя тинтява при лениви черва и анемия
лечебно действие
Синята тинтява усилва секрецията на стомашните жлези, възбужда апетита, действа противоспастично и жлъчегонно. Използва се при лениви черва, колики, газове в червата, анемия, жълтеница и др.
В българската народна медицина билката се употребява и при възпаление и пясък в бъбреците, туберкулоза, отпадналост, болезнена менструация и за увеличаване на млякото при кърмачките.
Външно синята тинтява се препоръчва за лапи при трудно зарастващи рани и изгаряния.
описание
Синята тинтява или горчивка, както е известна в някои крайща на страната е многогодишно, тревисто растение с право неразклонено стъбло, достигащо на височина до 50 см. Коренът е вретеновиден с множество разклонения. Листата са срещуположни, елипсовидни. Цветовете са сини, с формата на камбанка.
използваема част
За лечебни цели се използва надземната част на растението, брана по време на цъфтежа юли-август. Суши се на сянка, като изсушената вече билка е със зелен цвят на стъблото и листата, без миризма и с горчив вкус. Корените се изваждат есента след периода на цъфтеж. Преди изсушаването им се почистват старателно от пръста, измиват се и след това се подлагат на сушене.
състав
В синята тинтява се съдържат:
- горчиви вещества
- витамин С
- пектин
- танини
- минерални соли
- смоли
- багрила и др.
Корените съдържат още:
- етерично масло
- мазнини
- алкалоида генцианин
- гликозида генциопикрин
- тризахарида генцианоза и др.
начин на употреба
В 500 мл вода се слага да ври за около пет минути една супена лъжица от билката. Прецежда се и се пие по една кафеена чашка четири пъти дневно преди хранене.