Сминдух при бронхит
Още древните египтяни са използвали семената на сминдуха като подправка и за лечение. Поради антисептичните му свойства се е употребявал при третирането на рани. Отвара от семената е намирала приложение при лечение на бронхит и проблеми със храносмилателния тракт. В китайската народна медицина растението е използвано като афродизиак.
Сминдухът (Trigonella foenum-graecum) е едногодишно тревисто растение от семейство Бобови. Подправката е богата на калций, фосфор, желязо, цинк, мед, манган и калий. В състава на растението влизат още аминокиселини, сапонини, кумарин, липиди.
Лечебни свойства
Семената от сминдух подобряват обмяната на веществата, контролират нивата на кръвната захар,понижават триглециридите при хора с диабет от тип 2. Благодарение на влизащите в него диосгенин и изофлавони, които притежават естрогено-подобни свойства той помага за намаляване на напрежението в предменструалните дни.
В българската народна медицина сминдухът се използва при лечение на кашлица и стомашно растройство.
Използване в кулинарията
Ароматната подправка е широко използвана в традиционната българска кухня. Заедно с други подправки влиза в състава на така обичаната от мнозина шарена сол. Най-често се прибавя към ястия от месо и зеленчуци. Незаменима е при приготвянето на суджуци, наденици и пастърма.
рецепти със сминдух
картофи на фурна със сминдух
продукти:
1 кг картофи, сирене, сминдух, сол, олио, 4 яйца, кофичка кисело мляко
Нарежете на кубчета картофите, натрошете сиренето , подправете със сол, сминдух. Сложете олиото и 2 ч.ч. вода. Запечете ги във фурната. Накрая ги залейте със заливка приготвена от яйцата и киселото мляко. Запечете до готовност.
барбойник (пита с къртофена плънка)
продукти:
за тестото: 1 яйце, 1с.л. олио, 1 с.л. оцет, 1ч.л. захар, 1 ч.л. сол, брашно около 400 гр, вода 220-250мл
за плънката: половин килограм картофи, 1 глава лук, сол, червен пипер, черен пипер, 50 мл олио, сминдух
Замесва се меко тесто. Разделя се на две топки, като едната е малко по-малка. Намазват се с олио. След това се приготвя плънката. Задушава се ситно нарязания лук, прибавят се картофите нарязани на тънки филийки. Задушават се до омекване. След това се прибавя солта, сминдуха, черния и червения пипер.
В намазнена тава по-голямата топка тесто се раздърпва, така че да покрива крайщата на тавата. Плънката се разстлила и се покрива с останалото тесто, крайщата се завиват един в друг.
Пече се в предварително загрята фурна на 200 градуса.
Предупреждение
Не се препоръчва консумацията му в големи количества от бременни жени, поради опасност от предизвикване на контракции.